s
sdcvsd

استاد امیر حسین تات

استاد امیر حسین تات مدرس ساز هنگ درام در آموزشگاه موسیقی سخن

آموزش ساز هنگ دارم در آموزشگاه موسیقی سخن

آموزش ساز هنگ دارم در آموزشگاه موسیقی سخن

ساز هنگ درام

ساز هنگ درام

 

 

آموزش هنگ درام ، آموزشگاه موسيقي سخن
آموزش نوازندگي ساز هنگ درام در آموزشگاه موسيقي سخن


اساتيد ساز هنگ درام در آموزشگاه موسيقي سخن

روز هاي برگزاري كلاس هنگ درام در آموزشگاه سخن

 • پنجشنبه
   


 • برگزاري كلاسهاي خصوصي آموزش هنگ درام

 • برگزاري كلاسهاي نيمه گروهي ساز هنگ درام

 • برگزاري كلاسهاي گروهي ساز هنگ درام

 • آموزش نوازندگي هنگ درام

 • آموزش هنگ درام به کودکان

 • آموزش هنگ درام

 • آموزش هنگ درام مبتدي

 • آموزش هنگ درام نيمه حرفه اي

 • آموزش هنگ درام حرفه اي و پيشرفته

 • دوره هاي مستر كلاس ریتم شناسی و نوازندگي هنگ درام

 • آموزش همنوازي هنگ درام و سایر ساز هاي كوبه اي

 • آموزش نوازندگي هنگ درام در اركستر

 • کلاسهای دو نوازی هنگ درام و گیتار


معرفی اجمالی ساز هنگ درام

ساز هنگ یا هنگ‌درام، نوعی ساز کوبه‌ای در طبقهٔ خودصداها است، که برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ توسط فلیکس رونِر و سابینا شِرر در شهر برن در کشور سوئیس ساخته شد. سازندگان نامِ «هنگ» را برای این ساز انتخاب کرده‌اند و نسبت به استفاده از اسم «هنگ‌درام» در زبان انگلیسی ابراز نارضایتی کرده‌اند.

تاریخچه و معرفی اولیه هانگ

هنگ آلت موسیقی ست که در دسته "Idiophoic"ها یا همان "خودصداها" تقسیم‌بندی می‌شود یا به‌طور واضح تر ساز هنگ درام ساز کوبه‌ای و ملودیک می‌باشد. اسم کمپانی این دو شخص "PANART" بود که همچنان تولیدات خاصی به غیر از هنگدرام در برنامه کاری خود دارد. البته لازم به ذکراست که این نام نه چندان با مسمی مورد انتقاد و تعجب خیلی از تولیدکنندگان و سازندگان هنگ درام قرار گرفت.

الگو و الهام اصلی برای ساخت ساز هنگ

گفته می‌شود قبل از ابداع ساز هنگ درام، سازهای دیگری به نام SteelPan با بدنه کاملاً فلزی و ساختار ابتدایی حدود ۱۷۰۰ میلادی در آفریقا و آمریکای جنوبی و بعد از آن از گالن‌های فلزی (گالن‌هایی با ظرفیت ۵۵ گالن) خالی ساخته شده که در جشن‌ها و مراسم طرفداران پر و پا قرصی داشته‌است و به نوازندگان آن ” پن ایست ” (Panists) گفته می‌شود.

اجزا ساز هنگ درام

ساز هنگ از دو قسمت کاملاً جداگانه فلزی ساخته شده. قوس بالایی و پایینی. قوسِ بالایی که نت‌ها بر روی این قوس چیده شده و به آن "طرفِ دینگ" (Ding Side) گفته می‌شود. طرف دیگر قوس زیرین می‌باشد که دارای یک سوراخ بزرگ در مرکز آن است، این قسمت را گو (Gu Side) می‌نامند.

نت اصلی ساز هنگ درام یا دینگ

نت اصلی ساز هنگ درام یا «دینگ»، پایین‌ترین نت از نظر اکتاو صدایی یا به عبارتی بم‌ترین صدا را تولید می‌کند؛ که معمولاً ارتباطی با ساختار گام یا همان Scale (ساختار نت‌ها) ندارد؛ و دیده شده‌است که با مجموعه نت‌های ثابت برای دو ساز مختلف، دینگ با نت متفاوتی ساخته می‌شود. در روش نوشتاری نت‌ها، نت دینگ با یک علامت از باقی نت‌ها جدا می‌شود. مثلاً

D / A C D E F G A

این مثال نشان می‌دهد که، نت اصلی یا همان دینگ شامل نت D یا در فارسی «ر» RE می‌باشد.

نت‌های ساز هنگ درام

هر نت بر روی ساز هنگ درام دارای فضای مشخصی است که به آن Tone Field هم گفته می‌شود. معمولاً به فرم دایره یا بیضی ست. تحقیقات جدید در زمینهٔ فرم نت‌ها این را نشان می‌دهد که فرم بیضی برای Tone Field نت‌های هنگ درام، نتیجه بهتری در زمینه انتشار، حجم و پایداری صدا ی هنگدرام ایجاد می‌کند. همچنین امکان بیشتری در ایجاد افکت‌های صوتی را فراهم می‌کند؛ که در این موارد بیشتر توضیح خواهیم داد. بدست آوردن اندازه صحیح تن فیلدها برای ایجاد آن روی بدنه ساز بسیار دقیق و حساس است و هر سانتی‌متر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

کوک کردن نت‌های ساز

مهمترین و پیچیده‌ترین مرحله بعد از ساخت ساز هنگ درام کوک نت هاست. به‌طور کلی بیش ۶۵ درصد از مجموعه تلاش در ساخت و تولید ساز هنگدرام به مرحله کوک کردن مربوط می‌شود و این درصد بالا حاکی از اهمیت این مرحله است.

تعداد نت‌ها در ساز هنگ-درام

در نسخه‌های نرمال ساز هنگ درام و هپی درام، صفحه بالایی دارای یک نت دینگ و ۷ نت دیگر در روی بدنه قوس بالایی است؛ ولی امروزه سازندگان با تغییراتی در تعداد نت‌ها روی بدنه تعداد نت‌ها را به هم ۱۳ رسانده‌اند. البته لازم است ذکر شود بالا رفتن تعداد نت‌ها طبیعتاً برای نوازندگان هنگ امکان مثبتی است ولی به دلیل محدودیت فضای روی ساز نت‌های هنگ درام، زیر تر و به اکتاوهای بالاتر هدایت خواهند شد.

گام‌ها در ساز هانگ و هپی درام

از آنجایی که شناخت گام‌ها و خواص هر گام مبحث گسترده و قابل بررسی بیشتر و تخصصی است، این را در نظر داشته باشید که گام هر ساز الگوی انتخاب و چیدمان هر نت را روی هنگدرام تشکیل می‌دهد.

مثال: یکی از پر کاربردترین گام‌های موسیقی گام می مینور است. به الگوی زیر:

W به معنی یک پرده کامل

H به معنی نیم پرده است.

W H W W H (W+H) H

E F# G A B C D#

ولی در ساز هنگ درام به جای نت‌های بالا از نت‌های E/ A, B, C, D, E, F#, A ساخته می‌شود. این تغییر گاهی به دلیل محدودیت در ساخت و گاهی به دلیل افزایش بازده صوتی و دلنشینی بیشتر است

 


sdcvsd


 

بلوار قیطریه، خیابان حدادنژاد، بن بست املاک، پلاک ۲، زنگ ۹، طبقه ۴

22 68 45 84 - 22 68 49 84

info@sokhanmusic.siteCopyright © 2016 - 2020 . All Rights Reserved to Sokhan Music Academy Design By Tehran Vila

 


برچسب ها :  هنگ درام ، ساز هنگ درام ، آموزش هنگ درام، آموزش نوازندگي هنگ درام ،آموزش نوازندگي ساز هنگ درام ، آموزش هنگ درام ،‌ آموزش هنگ درام مبتدي ، آموزش هنگ درام حرفه اي ، آموزش هنگ درام پيشرفته ، آموزش هنگ درام نوازي ، آموزش هنگ درام توسط استاد  ، هنگ درام نوازي ، كلاس هنگ درام ، كلاس هنگ درام مبتدي ، كلاس هنگ درام حرفه اي ، آموزش هنگ درام پيشرفته ، آموزش هنگ درام شمال تهران ، آموزش هنگ درام قيطريه ، آموزش هنگ درام نياوران ، آموزش هنگ درام اندرزگو ، آموزش هنگ درام بلوار كاوه ، آموزش هنگ درام پاسداران ، آموزش هنگ درام اقدسيه ، آموزش هنگ درام آجودانيه ، آموزش هنگ درام كامرانيه ، آموزش هنگ درام فرمانيه ، استاد حرفه اي هنگ درام ، استاد خوب هنگ درام ، استاد هنگ درام مرد ، استاد هنگ درام آقا ، استاد هنگ درام خانم ، استاد هنگ درام زن ، مدرس هنگ درام ، مدرس ساز هنگ درام ، مستر كلاس هنگ درام ، آموزش ساز هنگ درام ، آموزش نوازندگی هنگ درام ، آموزشگاه موسیقی سخن با مدیریت استاد علیرضا اصغری